Czy grzejniki elektryczne to dobry sposób na ciepło w domu?

Być może zastanawiasz się, czy grzejniki elektryczne to dobry sposób na ogrzewanie Twojego domu? Chcesz dowiedzieć się więcej o ich rodzajach, zaletach i wadach? A może obawiasz się, że grzejnik elektryczny generuje wysokie rachunki za prąd? Jeśli tak, to poniższy tekst jest dla Ciebie. Zapraszamy do lektury.

Co sprawia, że grzejniki elektryczne cieszą się dużą popularnością?

Grzejniki elektryczne mają szereg zalet, które sprawiają, że są atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu osób. Oto niektóre z nich:

– prostota instalacji – grzejnik elektryczny nie wymaga żadnych skomplikowanych prac instalacyjnych, czy podłączania do systemu centralnego ogrzewania,
– regulacja temperatury – grzejniki elektryczne pozwalają na precyzyjne ustawienie temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu możemy dostosować ją do swoich preferencji i warunków pogodowych,
– bezpieczeństwo – grzejniki są bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ nie emitują żadnych spalin, nie mają płomienia, nie wydzielają zapachu ani hałasu. Sprawdzą się zarówno do ogrzania domu jak i mieszkania.
– estetyka – grzejnik elektryczny ścienny jest bardzo estetyczny, łatwy w utrzymaniu czystości,
– ekologia – grzejniki elektryczne są również energooszczędne, ponieważ przekształcają prawie całą energię elektryczną w ciepło.

Rodzaje grzejników, które spotkamy w sklepach

Wybór grzejnika elektrycznego wymaga podstawowej znajomości różnic pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami. Oto najczęściej spotykane i wybierane modele:

– grzejniki konwektorowe – nagrzewają powietrze w pomieszczeniu za pomocą elementu grzejnego. Powietrze jest zasysane przez dolną część grzejnika, a następnie wypuszczane przez górną część, tworząc obieg ciepłego powietrza. Grzejniki konwektorowe szybko i równomiernie ogrzewają pomieszczenie, ale mogą m.in. wysuszać powietrze.
– grzejniki elektryczne ceramiczne – które wykorzystują ceramiczne płytki do magazynowania i oddawania ciepła. Płytki są podgrzewane przez element grzejny, a następnie oddają ciepło do pomieszczenia przez promieniowanie i konwekcję. Grzejniki tego typu są ciche, energooszczędne i utrzymują stałą temperaturę.
– grzejniki elektryczne olejowe – wykorzystują olej mineralny jako medium grzewcze. Olej jest podgrzewany przez element grzejny, a następnie przepływa przez rurki wewnątrz grzejnika, ogrzewając jego powierzchnię. Grzejniki elektryczne olejowe są ciche, bezpieczne i długotrwałe. Są jednak dość drogie i ciężkie.

Gdzie najlepiej sprawdzi się ogrzewanie elektryczne?

Ogrzewanie elektryczne najlepiej sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach lub jako dodatkowe źródło ciepła. Jako uzupełnienie kaloryferów możemy wybrać też grzejniki mobilne, które nie są montowane na stałe.
Przenośny grzejnik elektryczny świetnie sprawdzi się np. do ogrzania łazienki zimą, gdy chcemy szybką uzyskać przyjemną temperaturę przed kąpielą. To o czym należy pamiętać, stawiając na ogrzewanie w domach to konieczność wcześniejszego zadbania o wysokiej jakości ocieplenie ścian tak, aby zapobiec utracie cennego ciepła.

Czy prawdą jest, że grzejnik elektryczny generuje bardzo wysokie rachunki za prąd?

Wybierając sposób ogrzewania dla naszego domu, kwestią kluczową są koszty, które będziemy musieli ponosić w sezonie grzewczych. Grzejniki elektryczne to dobra alternatywa dla innych źródeł ciepła, o ile zostaną one odpowiednio dobrane, a cały dom jest ocieplony. Na wysokość rachunków za prąd wpływa kilka czynników: moc i sprawność grzejnika, czas i sposób jego użytkowania, taryfa i cena energii elektrycznej, izolacja i wielkość pomieszczeń. Idealnym wsparciem dla ogrzewania elektrycznego w domu jest posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej, która pozwoli nam wykorzystywać darmową i odnawialną energię słoneczną do ich zasilania.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy tekst ukazał, że nowoczesne grzejniki elektryczne mogą śmiało konkurować z innymi źródła ciepła, o ile zostaną one odpowiednio dobrane i będą pracować w ocieplonych wnętrzach.


Aktualności

Powiązane artykuły